(+372) 6 31 38 36   info@muusik.ee

0item(s)

Ostukorvis pole tooteid.

Product was successfully added to your shopping cart.

Kitarride hoidmine

 

Kõik kitarrid on tundlikud õhuniiskuse muutumisele. Akustilised kitarrid on õhuniiskuse kõikumisele tundlikumad kui elektrikitarrid.  

Enamusel metallkeelsetel akustilistel ja elektrikitarridel läbib kaela nn. „kaela varras“, millega saab reguleerida kaela painet. Kui suur on vahe keelte ja krihvide vahel, sõltub mängija isiklikust harjumusest. Talvel paindub kitarri kael rohkem keelte poole ja suvel vastupidi. Kaela painet soovitame lasta reguleerida spetsialistil.

Suvel on kõige suurem probleem liiga kõrge õhuniiskus. Akustilise kitarri kõlakast võib paisuda kumeraks ja kõrgemale tõusnud roop teeb mängimise raske(ma)ks. Sellisel juhul soovitatakse kasutada madalamat roopi. 

Eriti talvekuudel on kitarride õige hoidmine tähtis, sest valedes hoiutingimustes peenhäälestus teiseneb ja hullemal juhul muutub instrument mängukõlbmatuks. Keskküte ja õhupuhurite kasutamine talvel viib õhuniiskuse äärmiselt madalaks. Kui täispuidust kaanega kitarri hoitakse liiga kuivas õhus, siis toimub kõlakaane kokkutõmbumine. Kaas paindub kõveraks ja keeled lähevad kaelale lähemale ning hakkavad „sirisema“ krihvide vastu. Ka sõrmlaud kuivab ja krihviotsad tungivad esile. Eriti kuiva õhuga ruumides hakkavad kitarri liimitud osad rebenema, lakikiht pragunema ja kõige halvemal juhul võivad kitarri tekkida mõrad. Neid probleeme on lihtne vältida:

  1. Osta koju hügromeeter ja jälgi õhuniiskuse taset.
  2. Kui toa õhk on eriti kuiv, siis muretse õhuniisuti. 
  3. Akustiliste instrumentide (sh. elektrikitarride) ruumis on soovitav hoida õhuniiskus u 37- 60%. 

 

  Populaarseks on muutunud tehnilisest kiust “niiskusematid“ akustilistele kitarridele. Matt kastetakse märjaks ja asetatakse kitarri sisse, et sealt leviks niiskust korpusesse. See on lihtne viis tagada õiged hoidmistingimused. 

Kiired temperatuuri muutused mõjuvad kitarrile laastavalt. Ära siis hoia kitarri radiaatori või külma välisseina vastas ning ära jäta autosse kuumal suvepäeval ega ka külmal talvisel ajal. Kui kitarri peab transportima külmal ajal, siis tuleks enne mängima hakkamist hoida pilli paar tundi toatemperatuuril  kohvrist välja võtmata. See tagab kitarrile temperatuuriga kohanemiseks vajaliku aja. Nii säilitad ja pikendad kitarri kvaliteeti ja eluiga. 

 

Õiget õhuniiskust on väga lihtne säilitada kõvas kitarrikohvris.

 

Garantii ei korva valest hoidmisest tekkivaid vigu (nt kitarri paindumine või pragunemine).

  

Vastuta oma kitarri eest ise!